HellermannTyton 173-01200 HEGEMIP12-CUSP-L4 EMC Braided Hose 12mm
MPN
Order Code
Country of Origin
France
Discontinued
  • Material: Polyester (PET), tinned-copper (CU)
  • Fire protection properties: Complies with UL94 HB and FMVSS-302
  • Halogen-free: Yes
  • Temperature range: -40°C to +175°C
  • Braid diameter: 12.0mm
  • Bundle minimum: 10.0mm
  • Bundle maximum: 15.0mm
  • Weight: 48.0g/m
  • Supplied per metre
  • Supplied in Aluminium, Black
  • Type: Helagaine HEGEMIP
  • Manufacturer's part: Hellemann Tyton 173-01200 HEGEMIP12
Type Braided hose
Colour Aluminium, black
Length n/a
Material PET / CU
Diameter 12mm