HellermannTyton 115-11349 SRT34011 Cable Tie 340mm 11mm Black Releasable
Image Representative of Range
Country of Origin
Austria
View Full Product Range (33)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
2,510 in stock, despatched in 4 working days
The HellermannTyton 115-11349 SRT34011 is a black cable tie measuring 340 mm in length and 11 mm in width. It is highly flexible and releasable with an eyelet, making it suitable for cable bundling and cable management. Typical applications include securing cables in various electronic, industrial, or domestic settings.
Length 340mm
Width 11mm
Colour Black
Material Thermoplastic polyurethane (TPU)
Type Cable Ties
Dimensions (L x W) 340 x 11
Fire protection properties UL94 HB
Gearing None
Halogen free Yes
Max. bundle diameter 90mm
Max. temperature +85°C
Min. temperature -40°C
Minimum holding force 123N
Operating Temperature -40 - +85°C