Hammond 1590WLBFLBK Watertight Diecast Enclosure Flanged Lid 50x50x25 Black
MPN
1590WLBFLBK
Taiwan
View Full Product Range (31)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Out of stockBack-order availability date - 22/06/2026
Watertight diecast black aluminium alloy box with flanged lid from Hammond, measuring 50 x 50 x 25mm, suitable for housing electronic instruments.
  • Flanged lid allows for easy mounting
  • Painted black
  • Screws for securing lid included
  • Self-adhesive silicon gasket included
  • Designed to meet IP65
  • Manufacturer's part: 1590WLBFLBK
Hammond enclosure modification
Type General purpose diecast aluminium
Enclosure Length 50mm
Enclosure Width 50mm
Enclosure Height 25mm
Colour Black
Protection Rating IP65
External Features Flanged lid
Finish Powder painted
Material Diecast aluminium
Series 1590W