Hammond 1590WHBK Watertight Diecast Enclosure Black (52.5 x 38 x 31mm)
MPN
1590WHBK
Taiwan
View Full Product Range (37)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
6 in stock, despatched in 1 working daysBack-order availability date - 16/05/2026
This Hammond 1590WHBK enclosure measures 52.5 x 38 x 31mm and is part of a range of black finished, watertight diecast aluminium boxes suitable for a wide range of applications.
  • Rugged diecast aluminium alloy enclosure
  • Lap joint construction with gasket providing protection against ingress of dust and water
  • Painted with tough polyester powder paint for a lasting finish
  • Designed to meet IP65
  • Hammond 1590W Series
Hammond enclosure modification
Type General purpose diecast aluminium
Enclosure Length 52.5mm
Enclosure Width 38mm
Enclosure Height 31mm
Material Diecast aluminium
Series 1590W