Hammond 1590WFFLBK Watertight Diecast Enclosure Flanged Lid 187.5x187.5x67 Black
MPN
1590WFFLBK
Taiwan
View Full Product Range (31)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
4 in stock, despatched in 1 working daysBack-order availability date - 15/05/2026
Watertight diecast black aluminium alloy box with flanged lid from Hammond, measuring 187.5 x 187.5 x 67mm, suitable for housing electronic instruments.
  • Flanged lid allows for easy mounting
  • Painted black
  • Screws for securing lid included
  • Self-adhesive silicon gasket included
  • Designed to meet IP65
  • Manufacturer's part: 1590WFFLBK
Hammond enclosure modification
Type General purpose diecast aluminium
Enclosure Length 187.5mm
Enclosure Width 187.5mm
Enclosure Height 67mm
Colour Black
Protection Rating IP65
External Features Flanged lid
Finish Powder painted
Material Diecast aluminium
Series 1590W