Hammond 1551USB3CLR Miniature Plastic USB Enclosure 65x30x15.5 Transparent Clear
MPN
1551USB3CLR
50 in stock, despatched in 1 working daysBack-order availability date - 15/05/2026
The Hammond 1551USB3CLR is a 63 x 30 x 15.5mm USB enclosure moulded in UL94-HB rated transparent clear ABS. It is ideally suited for housing a dongle or mounting a small printed circuit board that incorporates a USB connector.
  • Size: 65 x 30 x 15.5mm
  • Colour: transparent clear
  • 4 PCB standoffs moulded into interior
  • To secure PCBs use self tapping No. 2 x 3/16in. screws
  • IP54 protection rating
  • Hammond type 1551USB3CLR
Note: USB connectors not included.
Material ABS
Enclosure Length 65mm
Enclosure Width 30mm
Enclosure Height 15.5mm