Hammond 1551USB2TRD Miniature Plastic USB Enclosure 50x25x15.5 Transparent Red
MPN
1551USB2TRD
12 in stock, despatched in 1 working daysBack-order availability date - 15/05/2026
The Hammond 1551USB2TRD is a 50 x 25 x 15.5mm USB enclosure moulded in UL94-HB rated transparent red ABS. It is ideally suited for housing a dongle or mounting a small printed circuit board that incorporates a USB connector.
  • Size: 50 x 25 x 15.5mm
  • Colour: transparent red
  • 2 PCB standoffs moulded into interior
  • To secure PCBs use self tapping No. 2 x 3/16in. screws
  • IP54 protection rating
  • Hammond type 1551USB2TRD
USB connectors not included.
Material ABS
Enclosure Length 50mm
Enclosure Width 25mm
Enclosure Height 15.5mm