Hammond 1421SWM20 Screw and Cup Washers Pk 20 pieces
MPN
1421SWM20
Brand
Hammond
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (2)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
25 in stock, despatched in 1 working daysBack-order availability date - 15/05/2026
A pack of 20 standard 16mm long rack screws with M6 threads and 20 steel cup washers with an outside diameter of 15mm.
The screws feature a slotted oval head and have a nickel plated finish.
  • Hammond type 1421SWM20
Hammond enclosure modification
Type Rack screws
Enclosure Height 20mm
Enclosure Length 6mm