Gerth PTG380601 PCB Mount Transformer 230V to 6V AC 3.60VA 600mA
Image Representative of Range
MPN
PTG380601
Brand
Gerth
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Germany
View Full Product Range (38)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
8 in stock, despatched in 4 working days
The Gerth PTG380601 is a PCB mount transformer providing 1 x 230 V and 1 x 6 V AC with a power rating of 3.60 VA and a current of 600 mA. Manufactured by Gerth, this transformer is ideal for use in automation and printed circuit board applications. It features reliable performance and compact size, making it suitable for various electronic devices.
Type PCB mount transformer
Primary Voltages 230V
Secondary Voltages 1 x 6 V AC
Power Rating 3.60VA
Number of Outputs 1
Connection Soldering
Dimensions (L x W x H) 34 x 41 x 29 mm
Frequency 50 - 60Hz
Height 29mm
Input Voltage 1 x 230 V
Length 34mm
Max. ambient temperature +70°C
Number of Inputs 1
Output Current 600mA
Weight 152g
Width 41mm