Gerth PTF421801 PCB Mount Transformer 230V-18V AC 8VA 444mA
Image Representative of Range
MPN
PTF421801
4 in stock, despatched in 4 working days
The Gerth PTF421801 is a PCB mount transformer providing 230 V to 18 V AC conversion with an 8 VA rating and output of 444 mA. Designed for use in automation systems, it is ideal for integration onto printed circuit boards. This transformer suits applications requiring reliable voltage transformation in compact electronic devices.
Type PCB mount transformer
Primary Voltages 230V
Secondary Voltages 1 x 18 V AC
Connection Soldering
Dimensions (L x W x H) 38 x 45 x 38 mm
Frequency 50 - 60Hz
Height 38mm
Input Voltage 1 x 230 V
Length 38mm
Max. ambient temperature +70°C
Number of Inputs 1
Output Current 444mA
Weight 250g
Width 45mm