Gerth PTB421501 PCB Mount Transformer 230V to 15V AC 5.60VA 373mA
Image Representative of Range
MPN
PTB421501
7 in stock, despatched in 4 working days
The Gerth PTB421501 is a PCB mount transformer designed to convert 230 V to 15 V AC with a power rating of 5.60 VA and a current output of 373 mA. It is suitable for use in automation systems and other electronic devices requiring reliable voltage transformation on printed circuit boards. Typically, this transformer ensures efficient power management and distribution in compact electronic applications.
Type PCB mount transformer
Primary Voltages 230V
Secondary Voltages 1 x 15 V AC
Connection Soldering
Dimensions (L x W x H) 38 x 45 x 32 mm
Frequency 50 - 60Hz
Height 32mm
Input Voltage 1 x 230 V
Length 38mm
Max. ambient temperature +70°C
Number of Inputs 1
Output Current 373mA
Weight 192g
Width 45mm