Gerth PTB421201 PCB Mount Transformer 230V-12V AC 5.60VA 466mA
Image Representative of Range
MPN
PTB421201
Brand
Gerth
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Germany
View Full Product Range (38)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
1 in stock, despatched in 4 working days
The Gerth PTB421201 is a PCB mount transformer with an input of 1 x 230 V and an output of 1 x 12 V AC, delivering a power rating of 5.60 VA and a current of 466 mA. It is designed for printed circuit board applications and is suitable for use in automation systems. This transformer efficiently converts voltage levels and is ideal for use in small electronic devices requiring stable power supply.
Type PCB mount transformer
Primary Voltages 230V
Secondary Voltages 1 x 12 V AC
Power Rating 5.60VA
Number of Outputs 1
Connection Soldering
Dimensions (L x W x H) 38 x 45 x 32 mm
Frequency 50 - 60Hz
Height 32mm
Input Voltage 1 x 230 V
Length 38mm
Max. ambient temperature +70°C
Number of Inputs 1
Output Current 466mA
Weight 192g
Width 45mm