Finder 7F.50.9.024.2055 Enclosure fan 24V DC 9W low noise 150x150x71mm
Image Representative of Range
MPN
7F.50.9.024.2055
6 in stock, despatched in 4 working days
The Finder 7F.50.9.024.2055 enclosure fan is designed for switchboard ventilation and temperature control. Operating at 24 V DC with a power consumption of 9 W, it features dimensions of 150 x 150 x 71 mm. This fan is ideal for improving airflow in electrical enclosures to help maintain optimal operating conditions.
Type Enclosure fan
Dimensions (W x H x D) 150 x 150 x 71 mm
Air Flow 55m³/h
Bearing Type Ball Bearing
Noise 45dBA
Power Rating 370mA
Colour Grey
Depth 71mm
Height 150mm
IP Rating IP54
Lifespan (At 25 °C) 50 000h
Max. temperature +70°C
Min. temperature -10°C
Misc Attribute 2 2
Temperature Range -10 - +70°C
Width 150mm