Finder 7F.21.8.230.1020 Enclosure fan quiet 120x120x54.4mm 17W 1pc
Image Representative of Range
MPN
7F.21.8.230.1020
3 in stock, despatched in 4 working days
The Finder 7F.21.8.230.1020 enclosure fan features a power rating of 17 W and dimensions of 120 x 120 x 54.4 mm. This product is typically used for electrical enclosure ventilation and switchboard temperature control. It is designed to effectively maintain optimal temperatures within switchboards and similar applications.
Type Enclosure fan
Voltage 240 V AC (max)
Dimensions (W x H x D) 120 x 120 x 54.4 mm
Bearing Type Ball Bearing
Noise 27dB
Power Rating 0.23A
Colour White
Connection Push-in connector
Degree of protection (IP) IP54
Degree of protection (NEMA) 12
Depth 54.4mm
EMC-version false
Height 120mm
IP Rating IP54
Lifespan 50000
Max. operating voltage 240V AC
Max. temperature +55°C
Min. temperature -15°C
Misc Attribute 2 1
Mounting method Snap mounting
Noise emission 27dB(A)
Number of fans 1
Operating voltage AC 50 Hz 230 - 230V
Operating voltage AC 60 Hz 230 - 230V
RAL-number 7035
Rated power 23W
Roof ventilator false
Suitable for 19 inch rack mounting false
Suitable for wall built-in true
Voltage type AC
Volume flow, freeblowing 24m³/h
Width 120mm