Finder 7F.21.8.120.5550 Enclosure fan 120 V 75 W 320x320x131.5 mm
Image Representative of Range
MPN
7F.21.8.120.5550
Brand
Finder
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Italy
View Full Product Range (21)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back order
The Finder 7F.21.8.120.5550 is an enclosure fan designed for electrical enclosure and switchboard ventilation, operating at 120 V with a power consumption of 75 W. This product measures 320 x 320 x 131.5 mm, making it suitable for managing switchboard temperature control in various industrial applications. Typically used to ensure optimal performance and longevity of electrical components, the fan aids in maintaining the right temperature inside enclosures.
Type Enclosure fan
Voltage 120V
Dimensions (W x H x D) 320 x 320 x 131.5 mm
Air Flow 550m³/h
Bearing Type Ball Bearing
Noise 75dB
Power Rating 660mA
Air circulator true
Built as slide-in ventilator true
Colour White
Degree of protection (IP) IP54
Degree of protection (NEMA) 12
Depth 131.5mm
EMC-version false
Height 320mm
IP Rating IP54
Max. temperature 70°C
Min. temperature -10°C
Misc Attribute 2 5
Mounting method Snap mounting
Noise emission 75dB(A)
Number of fans 1
Operating voltage AC 50 Hz 120 - 120V
Operating voltage AC 60 Hz 120 - 120V
RAL-number 7035
Rated power 75W
Roof ventilator false
Suitable for 19 inch rack mounting false
Suitable for wall built-in true
Voltage type AC
Volume flow, freeblowing 550m³/h
Width 320mm