Finder 7F.20.9.024.1020 Enclosure fan 120x120x54.4mm quiet 3.6W
Image Representative of Range
MPN
7F.20.9.024.1020
Brand
Finder
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Italy
View Full Product Range (21)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
6 in stock, despatched in 4 working days
The Finder 7F.20.9.024.1020 Enclosure Fan is a 3.6 W ventilation unit with dimensions of 120 x 120 x 54.4 mm. It is ideal for improving electrical enclosure and switchboard ventilation, ensuring effective temperature control. This product is suitable for maintaining optimal conditions in various electronic installations.
Type Enclosure fan
Voltage 24 V DC (max)
Dimensions (W x H x D) 120 x 120 x 54.4 mm
Air Flow 24m³/h
Bearing Type Ball Bearing
Noise 37.5dB
Power Rating 0.15mA
Air circulator true
Built as slide-in ventilator true
Colour White
Connection Push-in connector
Degree of protection (IP) IP54
Degree of protection (NEMA) 12
Depth 54.4mm
EMC-version false
Height 120mm
IP Rating IP54
Lifespan 50000
Max. operating voltage 24V DC
Max. temperature +55°C
Min. temperature -15°C
Misc Attribute 2 1
Mounting method Snap mounting
Noise emission 37.5dB(A)
Number of fans 1
Operating voltage DC 24 - 24V
RAL-number 7035
Rated power 3.6W
Roof ventilator false
Suitable for 19 inch rack mounting false
Suitable for wall built-in true
Voltage type DC
Volume flow, freeblowing 24m³/h
Width 120mm