Finder 7F.20.8.230.2055 Enclosure fan 28W 155x155x57.2mm quiet easy fit
MPN
7F.20.8.230.2055
View Full Product Range (21)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
8 in stock, despatched in 4 working days
Finder manufactures the 7F.20.8.230.2055 enclosure fan, which operates at 28 W and measures 155 x 155 x 57.2 mm. It is designed for electrical enclosure ventilation and switchboard temperature control. Typical applications include switchboard ventilation to maintain optimal equipment conditions.
Type Enclosure fan
Voltage 240 V AC (max)
Dimensions (W x H x D) 155 x 155 x 57.2 mm
Bearing Type Ball Bearing
Noise 42dB
Power Rating 0.25A
Colour White
Connection Push-in connector
Degree of protection (IP) IP54
Degree of protection (NEMA) 12
Depth 57.2mm
EMC-version false
Height 155mm
IP Rating IP54
Lifespan 50000
Max. operating voltage 240V AC
Max. temperature +55°C
Min. temperature -15°C
Misc Attribute 2 2
Mounting method Snap mounting
Noise emission 42dB(A)
Number of fans 1
Operating voltage AC 50 Hz 230 - 230V
Operating voltage AC 60 Hz 230 - 230V
RAL-number 7035
Rated power 29W
Roof ventilator false
Suitable for 19 inch rack mounting false
Suitable for wall built-in true
Voltage type AC
Volume flow, freeblowing 55m³/h
Width 155mm