Finder 7F.20.8.230.1020 Enclosure fan 17W 120x120x54.4mm quiet easy maintenance
MPN
7F.20.8.230.1020
View Full Product Range (21)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
15 in stock, despatched in 4 working days
The Finder 7F.20.8.230.1020 enclosure fan, manufactured by Finder, operates at 17 W and measures 120 x 120 x 54.4 mm. It is designed for use in electrical enclosure ventilation and switchboard temperature control. This product typically ensures optimal performance and longevity of electrical components within a switchboard.
Type Enclosure fan
Voltage 240 V AC (max)
Dimensions (W x H x D) 120 x 120 x 54.4 mm
Bearing Type Ball Bearing
Noise 27dB
Power Rating 0.23A
Colour White
Connection Push-in connector
Degree of protection (IP) IP54
Degree of protection (NEMA) 12
Depth 54.4mm
EMC-version false
Height 120mm
IP Rating IP54
Lifespan 50000
Max. operating voltage 240V AC
Max. temperature +55°C
Min. temperature -15°C
Mounting method Snap mounting
Noise emission 27dB(A)
Number of fans 1
Operating voltage AC 50 Hz 230 - 230V
Operating voltage AC 60 Hz 230 - 230V
RAL-number 7035
Rated power 23W
Roof ventilator false
Suitable for 19 inch rack mounting false
Suitable for wall built-in true
Voltage type AC
Volume flow, freeblowing 24m³/h
Width 120mm