Finder 4C.P1.8.012.0060 Crossbar Switch 12V AC 10A DIN Rail LED EMC
Image Representative of Range
MPN
4C.P1.8.012.0060
Brand
Finder
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Romania
View Full Product Range (7)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back order
The Finder 4C.P1.8.012.0060 is a crossbar switch rated for 12 V AC and can handle up to 10 A with a single change-over contact. It is commonly used in interface relay applications, providing reliable switching capabilities for various electrical systems. This component is suitable for automation, control, and signalling tasks in both industrial and domestic environments.
Type Crossbar switch
Connection Connector
Contact Type 1 change-over
Depth 65.3mm
Dim (W x H x D) 15.8 x 95.5 x 65.3 mm
Height 95.5mm
IP Rating IP20
Nominal Voltage 12V AC
Switching current (max.) 10A
Width 15.8mm