Faithfull GHC/HP/18B Connecting Hose 450mm (18in)
MPN
GHC/HP/18B
Brand
Faithfull
EAN-13
Order Code
Country of Origin
India
View Full Product Range (2)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
20 in stock, despatched in 2 working days
Reinforced connecting hose to fit grease guns with a 1/8in BSPT thread. Grease hoses allow access to nipples with a limited reach. Due to their flexible construction, these are used for greasing hard to reach places. Fitting are zinc plated and hydraulically crimped on to the hose giving a working pressure of up to 5,800psi - 400bar.
Fits Faithfull grease guns FAI GGHD and FAI GGMP, and other greese guns with a 1/8in BSPT thread and working pressure not exceeding 5,800psi - 400bar.
450mm (18in) reinforced connecting hose to fit Grease Guns FAIGGHD & FAIGGMP
Size: 450mm (18in)