Faithfull FAIZ1902430 TCT Circular Saw Blade 190 x 30mm x 24T POS
MPN
FAIZ1902430
20 in stock, despatched in 2 working days
Faithfull Professional TCT Circular Saw Blade with 7mm Tungsten Carbide Tipped teeth to ensure a long working life and accuracy of cut. Each blade has laser cut expansion slots to improve their performance by reducing heat build up.
Application: Fast Rip.
Blade Diameter: 190mm.
Bore: 30mm.
Teeth: 24.
Bush: 20 & 16mm.
Rake: POS.
Type Blade
Bore/Bush 16mm
Diameter 190mm
Kerf 2.5mm