Faithfull FAIZ1841430N TCT Circular Saw Blade Nail Cutting 184 x 30mm x 14T NEG
MPN
FAIZ1841430N
20 in stock, despatched in 4 working days
Faithfull Professional TCT Circular Saw Blade with 7mm Tungsten Carbide Tipped teeth to ensure a long working life and accuracy of cut. Suitable for cutting wood with the odd nail.
All the blades in this range fit most popular makes of power machines.
This Faithfull TCT Circular Saw Blade has the following specification:
Blade Diameter: 184mm.
Bore: 30mm.
Teeth: 14.
Rake: NEG.
Type Blade
Bore 30mm
Diameter 184mm
Kerf 2.5mm