Faithfull FAIX23040 TCT Circular Saw Blade 230 x 30mm x 40T POS
MPN
FAIX23040
China
  • RoHS Compliant
  • Free UK shipping available
  • Not for sale to persons under age of 18 18+
View Full Product Range (31)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
5 in stock, despatched in 2 working days
Faithfull Professional TCT Circular Saw Blade with 7mm Tungsten Carbide Tipped teeth to ensure a long working life and accuracy of cut. Each blade has laser cut expansion slots to improve their performance by reducing heat build up.
All the blades in this range fit most popular makes of power machines.
This Faithfull TCT Circular Saw Blade has the following specification:
Application: Fine Cross Cut.
Blade Diameter: 230mm.
Bore: 30mm.