Faithfull FAI1153SDC Depressed Centre Stone Cutting Disc 115 x 3.2 x 22.23mm
MPN
FAI1153SDC
Brand
Faithfull
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (2)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
50 in stock, despatched in 2 working days
Manufactured to EN 12413 standard.
SAFETY TIPS
Read the manufacturer's instructions carefully
Wear goggles to guard against flying chips or dust
Inspect the condition of the wheel frequently
Adjust the guard to deflect sparks and dust
Maintain the revs and let the wheel do the work
1 x Faithfull Depressed Centre Stone Cut Off Disc 115 x 3.2 x 22mm
Type Cutting Discs
Diameter 115mm
Bore Size 22.23mm
Quantity 1
Bore (mm) 22.23
Max RPM / m/s 13300 / 80
Thickness 3.2mm