Faithfull FAI1003MDC Depressed Centre Metal Cut Off Disc 100 x 3.2 x 16mm
MPN
FAI1003MDC
China
View Full Product Range (6)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
5 in stock, despatched in 2 working days
Depressed Centre Metal Cutting Discs are manufactured using Aluminium Oxide abrasive grit with fibreglass reinforcing and resin bonded to provide both safety and optimum cutting performance. Discs with a 1.8mm thickness permit fine cutting where necessary on stainless steel and high grade metals. They have been developed to make angle grinders more versatile in use by allowing better access in some applications.
Don't use Depressed Centre cutting discs as grinding wheels
1 x Faithfull Depressed Centre Metal Cut Off Disc 100 x 3.2 x 16mm
Type Cutting Discs
Diameter 100mm
Bore Size 16mm
Max RPM / m/s 15300 / 80
Thickness 3.2mm