ETA Engineering Technology 1110-F112-P1M1-10A RCCB 250VAC/50VDC 10A
MPN
1110-F112-P1M1-10A
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Tunisia
View Full Product Range (24)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
6 in stock, despatched in 4 working days
ETA Engineering Technology's 1110-F112-P1M1-10A RCCB is a safety switch designed to provide protection against electrical faults, rated for 250 V AC and 50 V DC with a current limit of 10 A. This residual current circuit breaker is typically used to safeguard electrical circuits in residential and commercial installations. Its primary function is to enhance safety by detecting and interrupting leakage currents, reducing the risk of electric shock.
Type RCCB
Current Rating 10a
Voltage Rating - AC 250V AC
Voltage Rating - DC 50V DC
Connection Type C CEE 7/16 plug 6.3mm
IP Rating IP40
Number of Pins 1
Switching current (max.) 10A