ETA Engineering 106-P30-10A RCCB 240V AC/48V DC 10A 1 piece
MPN
106-P30-10A
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Tunisia
View Full Product Range (24)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
20 in stock, despatched in 4 working days
The ETA Engineering Technology 106-P30-10A is a residual current circuit breaker designed for both 240 V AC and 48 V DC applications, with a current rating of 10 A. This RCCB enhances electrical safety by preventing current leakage and potential electric shocks. It is typically used in residential or light industrial settings to protect electrical circuits and equipment.
Type RCCB
Current Rating 10a
Voltage Rating - AC 240V AC
Voltage Rating - DC 48V DC
Connection Type C CEE 7/16 plug 2.8mm
IP Rating IP40
Number of Pins 1
Switching current (max.) 10A