ETA 1140-G111-P1M1-15A RCCB 240V AC/48V DC 15A 1 piece
MPN
1140-G111-P1M1-15A
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Tunisia
View Full Product Range (24)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
15 in stock, despatched in 4 working days
The ETA Engineering Technology 1140-G111-P1M1-15A RCCB is a residual current circuit breaker designed to provide safety by detecting and interrupting fault currents. It operates on 240 V AC and 48 V DC with a current rating of 15 A. This switch is typically used in residential and commercial electrical installations to protect against electrical shocks.
Type RCCB
Voltage Rating - AC 240V AC
Voltage Rating - DC 48V DC
Connection Type C CEE 7/16 plug 6.3mm
IP Rating IP40
Number of Pins 1
Switching current (max.) 15A