ESKA LP30-600F PTC Fuse 30V, 6A
Image Representative of Range
MPN
FRU600-30F
Order in multiples of 10
122 in stock, despatched in 4 working days
  • Current 6A
  • Contact spacing: 10.2mm
  • Dimensions, height: 35.6mm
  • Dimensions, length: 16.7mm
  • Dimensions, width: 3.0mm
  • Fuse type: PTC fuse
  • Max. resistance: 0.02 Ω
  • Nominal voltage: 30V
  • Product Specifications: ESKA number: LP30-600F
Type PTC fuse
Voltage - Max 30V
Current 6A
Package/ Case Radial leaded
Current - Max 40A
Current - Trip 12A
Height 35.6mm
Initial Resistance 0.02O
Lead Spacing 10.2mm
Max. resistance 0.02?
Size/ Dimension 16.7mm