ESKA LP30-090F PTC Fuse 30V, 0.9A
Image Representative of Range
MPN
LP30-090F
Brand
ESKA
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (10)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 10
124 in stock, despatched in 4 working days
  • Current 0.9A
  • Contact spacing: 5.1mm
  • Dimensions, height: 21.4mm
  • Dimensions, length: 6.0mm
  • Dimensions, width: 3.0mm
  • Fuse type: PTC fuse
  • Max. resistance: 0.12 Ω
  • Nominal voltage: 30V
  • Product Specifications: ESKA number: LP30-090F
Type PTC fuse
Voltage - Max 30V
Current 0.9A
Package/ Case Radial leaded
Current - Max 40A
Current - Trip 1.8A
Height 21.4mm
Initial Resistance 0.12O
Lead Spacing 5.1mm
Size/ Dimension 6mm