ESKA LP16-300F PTC Fuse 16V, 3A
Image Representative of Range
MPN
LP16-300F
Brand
ESKA
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (9)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 10
65 in stock, despatched in 4 working days
  • Current 3A
  • Contact spacing: 5.1mm
  • Dimensions, height: 19.3mm
  • Dimensions, length: 7.8mm
  • Dimensions, width: 3.0mm
  • Fuse type: PTC fuse
  • Max. resistance: 0.105 Ω
  • Nominal voltage: 16V
  • Product Specifications: ESKA number: LP16-300F
Type PTC fuse
Voltage - Max 16V
Current 3A
Package/ Case Radial leaded
Current - Max 100A
Current - Trip 5.1A
Height 19.3mm
Initial Resistance 0.105O
Lead Spacing 5.1mm
Max. resistance 0.105?
Size/ Dimension height: 19.3mm