econ connect KL4X014FARB5 Strand 5m 4x0.14mm² blue/yellow/red/green
MPN
KL4X014FARB5
Brand
econ connect
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (8)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
9 in stock, despatched in 4 working days
The econ connect KL4X014FARB5 is a low voltage wiring braid featuring four strands of 0.14 mm², available in blue, yellow, red, and green colours, and measures 5 metres in length. Designed by econ connect, it is ideal for internal and switchboard wiring applications. This product is particularly useful for low voltage leads and feeder wire tasks.
Conductor Cross Section 0.14mm²
Number of Cores 4
Insulation Material Copper
Length 5m
Type Strand
Core layout 4 x 18 x 0,1 mm
Height 1.3mm
Max. length sold by the metre 5m
Max. temperature range (fixed installation) 85°C
Max. temperature range (flexible installation) 85°C
Min. temperature range (fixed installation) -40°C
Min. temperature range (flexible installation) -5°C
Nominal Voltage 500V
Sold by Metre No
Width 5.2mm