econ connect KL3X014RTSWGN50 Strand 3x0.14mm² 50m Red/Black/Green
MPN
KL3X014RTSWGN50
6 in stock, despatched in 4 working days
econ connect manufactures the KL3X014RTSWGN50 Strand, a 50-metre length of wiring braid consisting of three strands of 0.14 mm² in red, black, and green. This low voltage feeder wire is ideal for internal switchboard wiring and other low voltage applications. Its durable construction makes it suitable for various wiring projects that require flexibility and reliability.
Conductor Cross Section 0.14mm²
Number of Cores 3
Insulation Material Copper
Length 50m
Type Strand
Core layout 3 x 18 x 0,1 mm
Height 1.3mm
Max. length sold by the metre 50m
Max. temperature range (fixed installation) 85°C
Max. temperature range (flexible installation) 85°C
Min. temperature range (fixed installation) -40°C
Min. temperature range (flexible installation) -5°C
Nominal Voltage 500V
Sold by Metre No
Width 3.9mm