econ connect KL3X014RTSWGN5 Strand 3x0.14mm² RGB 5m
MPN
KL3X014RTSWGN5
Order in multiples of 1
8 in stock, despatched in 4 working days
The econ connect KL3X014RTSWGN5 consists of a braid wire with three strands, each measuring 0.14 mm², in red, black, and green, and has a length of 5 metres. This low voltage wiring is ideal for internal switchboard connections and low voltage feeder applications. Manufactured by econ connect, it is particularly suited for use in low voltage internal wiring applications.
Conductor Cross Section 0.14mm²
Number of Cores 3
Insulation Material Copper
Length 5m
Type Strand
Core layout 3 x 18 x 0,1 mm
Height 1.3mm
Max. length sold by the metre 5m
Max. temperature range (fixed installation) 85°C
Max. temperature range (flexible installation) 85°C
Min. temperature range (fixed installation) -40°C
Min. temperature range (flexible installation) -5°C
Nominal Voltage 500V
Sold by Metre No
Width 3.9mm