econ connect KL3X014RTSWGN25 Strand 3x0.14 mm² RGB 25 m
MPN
KL3X014RTSWGN25
3 in stock, despatched in 4 working days
The econ connect KL3X014RTSWGN25 Strand is a wiring braid composed of 3 x 0.14 mm² conductors in red, black, and green. It measures 25 metres in length and is suitable for low voltage wiring applications like switchboard and internal wiring. This product provides reliable and durable connectivity for low voltage feeder wire needs.
Conductor Cross Section 0.14mm²
Number of Cores 3
Insulation Material Copper
Length 25m
Type Strand
Core layout 3 x 18 x 0,1 mm
Height 1.3mm
Max. length sold by the metre 25m
Max. temperature range (fixed installation) 85°C
Max. temperature range (flexible installation) 85°C
Min. temperature range (fixed installation) -40°C
Min. temperature range (flexible installation) -5°C
Nominal Voltage 500V
Sold by Metre No
Width 3.9mm