econ connect KL3X014GEWSGN50 Strand 3x0.14mm² Yellow/White/Green 50m
MPN
KL3X014GEWSGN50
2 in stock, despatched in 4 working days
The econ connect KL3X014GEWSGN50 is a 50 m wiring braid comprising strands of yellow, white, and green wires each with a cross-section of 0.14 mm². This low voltage feeder wire is ideal for internal and switchboard wiring applications. Manufacturer econ connect offers this product for stable and reliable low voltage connections.
Conductor Cross Section 0.14mm²
Number of Cores 3
Insulation Material Copper
Length 50m
Type Strand
Core layout 3 x 18 x 0,1 mm
Height 1.3mm
Max. length sold by the metre 50m
Max. temperature range (fixed installation) 85°C
Max. temperature range (flexible installation) 85°C
Min. temperature range (fixed installation) -40°C
Min. temperature range (flexible installation) -5°C
Nominal Voltage 500V
Sold by Metre No
Width 3.9mm