econ connect KL3X014GEWSGN5 Strand Cable 3x0.14mm² Yellow/White/Green 5m
MPN
KL3X014GEWSGN5
Order in multiples of 1
3 in stock, despatched in 4 working days
The econ connect KL3X014GEWSGN5 is a 5-metre strand consisting of three 0.14 mm² yellow, white, and green braided wires. This product is ideal for low voltage internal and switchboard wiring applications. It is suitable for use in scenarios requiring flexible and durable wiring solutions.
Conductor Cross Section 0.14mm²
Number of Cores 3
Insulation Material Copper
Length 5m
Type Strand
Core layout 3 x 18 x 0,1 mm
Height 1.3mm
Max. length sold by the metre 5m
Max. temperature range (fixed installation) 85°C
Max. temperature range (flexible installation) 85°C
Min. temperature range (fixed installation) -40°C
Min. temperature range (flexible installation) -5°C
Nominal Voltage 500V
Sold by Metre No
Width 3.9mm