econ connect KL3X014BLBLGE5 Strand 3x0.14mm² Blue/Yellow 5m
MPN
KL3X014BLBLGE5
Order in multiples of 1
11 in stock, despatched in 4 working days
The econ connect KL3X014BLBLGE5 Strand is a 5-meter long wiring braid with a cross-section of 3 x 0.14 mm², featuring blue and yellow colours. It is ideal for internal, switchboard, and low voltage wiring applications. This braid wire is suitable for crafting low voltage leads and feeder wires.
Conductor Cross Section 0.14mm²
Number of Cores 3
Insulation Material Copper
Length 5m
Type Strand
Core layout 3 x 18 x 0,1 mm
Height 1.3mm
Max. length sold by the metre 5m
Max. temperature range (fixed installation) 85°C
Max. temperature range (flexible installation) 85°C
Min. temperature range (fixed installation) -40°C
Min. temperature range (flexible installation) -5°C
Nominal Voltage 500V
Sold by Metre No
Width 3.9mm