econ connect KL3X014BLBLGE25 Strand 25m 3x0.14mm² Blue/Blue/Yellow
MPN
KL3X014BLBLGE25
Brand
econ connect
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (8)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
6 in stock, despatched in 4 working days
The econ connect KL3X014BLBLGE25 Strand is a 25-metre long wiring braid with a cross-section of 3 x 0.14 mm², available in blue and yellow. This low voltage wiring is suitable for internal and switchboard applications, making it ideal for electrical installations. Its durable construction supports efficient feeder wire functions in various industrial settings.
Conductor Cross Section 0.14mm²
Number of Cores 3
Insulation Material Copper
Length 25m
Type Strand
Core layout 3 x 18 x 0,1 mm
Height 1.3mm
Max. length sold by the metre 25m
Max. temperature range (fixed installation) 85°C
Max. temperature range (flexible installation) 85°C
Min. temperature range (fixed installation) -40°C
Min. temperature range (flexible installation) -5°C
Nominal Voltage 500V
Sold by Metre No
Width 3.9mm