Eaton 277268 DILM32-10 Electrical Contactor 15 kW 230V 50/60Hz 1pc
Image Representative of Range
MPN
277268
Brand
Eaton
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Romania
View Full Product Range (3)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
2 in stock, despatched in 4 working days
The Eaton DILM32-10(230V50/60HZ) electrical contactor is designed for efficient 3-phase motor control up to 15 kW. It is manufactured for reliable switching performance in industrial applications. Ideal for machinery and equipment operation, this contactor supports seamless motor function in various environments.
Type Electrical contactor
Auxiliary contact type 1 maker
Connection Screws
Contact Type 3 makers
Control voltage (max.) 230V AC
Control voltage range 230 V AC (max)
Depth 97mm
Height 85mm
Misc Attribute DILM32-10(230V50/60HZ)
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 0
Number of auxiliary contacts as normally open contact 1
Number of normally closed contacts as main contact 0
Number of normally open contacts as main contact 3
Number of Pins 3-pin
Operating voltage AC 50 Hz 24-690V
Operating voltage AC 60 Hz 24-690V
Power 15kW
Rated control supply voltage AC 50 Hz 230-230V
Rated control supply voltage AC 60 Hz 230-230V
Rated control supply voltage DC 0-0V
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V 45A
Rated operation current Ie at AC-3, 400 V 32A
Rated operation current Ie at AC-4, 400 V 15A
Rated operation power at AC-3, 400 V 15kW
Rated operation power at AC-4, 400 V 7kW
Rated operation power NEMA 14.9kW
Suitable for distribution board FALSE
Type of electrical connection of main circuit Screw connection
Voltage type for actuating AC
Width 45mm