Eaton 265894 NZMN3-4-AE630 circuit breaker 630 A 690 V AC 1pc
MPN
265894
Brand
Eaton
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Romania
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
1 in stock, despatched in 4 working days
The Eaton NZMN3-4-AE630 circuit breaker, with a fixed amperage adjustment range of 630 A and a maximum switching voltage of 690 V AC, is designed for heavy-duty electrical systems. Manufactured by Eaton, this device provides reliable protection and control for industrial and commercial applications. It is ideal for use in electrical panels to safeguard against overloads and short circuits.
Type Circuit breaker
Voltage Rating - AC 690V AC
Adjustment range (amperage) 630 - 630 A
Adjustment range short-term delayed short-circuit release 0-0A
Adjustment range undelayed short-circuit release 1260-5040A
Amperage adjustment range (max.) 630A
Amperage adjustment range (min.) 630A
Complete device with protection unit TRUE
Connection Screws
Degree of protection (IP) IP20
Device construction Built-in device fixed built-in technique
DIN rail (top hat rail) mounting optional FALSE
Integrated earth fault protection FALSE
IP Rating IP20
Misc Attribute NZMN3-4-AE630
Motor drive integrated FALSE
Motor drive optional TRUE
Mounting Type Fixed
Number of auxiliary contacts as change-over contact 0
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 0
Number of auxiliary contacts as normally open contact 0
Number of Pins 4-pin
Number of Poles 4
Overload release current setting 315-630A
Position of connection for main current circuit Front side
Rated permanent current Iu 630A
Rated short-circuit breaking capacity Icu at 400 V, 50 Hz 50kA
Suitable for DIN rail (top hat rail) mounting FALSE
Switching voltage (max.) 690V AC