Eaton 248857 Z-SCH230/63-22 remote switch 230V 63A 2 makers/breakers
MPN
248857
Available to back order
The Eaton Z-SCH230/63-22 remote switch is designed for industrial applications with a nominal voltage range of 230 V to 240 V and a maximum switching current of 63 A. This relay module features two makers and two breakers, making it suitable for complex electrical systems. It is ideal for use in settings that require remote control of switching operations within specified voltage limits.
Type Remote switch
Additional equipment possible TRUE
Built-in depth 60mm
Degree of protection (IP) IP40
Dim (L x W x H) 60 x 52.50 x 87.50 mm
Height 87.50mm
IP Rating IP40
Length 60mm
Max. incandescent lamp load 7740W
Max. load fluorescent lamp 4060VA
Max. load fluorescent lamp (Duo circuit) 8120VA
Max. load fluorescent lamp (parallel compensated) 2668VA
Misc Attribute Z-SCH230/63-22
Number of contacts as normally closed contact 2
Number of contacts as normally open contact 2
Rated excitation voltage 195.5-253V
Rated operating voltage 440-440V
Rated operation current 63A
Slider for hand switch FALSE
Switching current (max.) 63A
Switching voltage (max.) 440V AC
Voltage type (excitation voltage) AC
Voltage type (operating voltage) AC
Width 52.50mm