Diotec MBR20100CT Schottky diode 100V TO 220AB package
MPN
MBR20100CT
Brand
Diotec
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (44)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
741 in stock, despatched in 4 working days
Type Schottky diode
Content 1
Diode capacitance C(D) 500pF
Enclosure TO 220AB
Forward current I(F) 10A
Forward Voltage U(F) 0.85V
Mounting Type Through-hole mounting
Operating temperature (max.) 175°C
Peak forward surge Current I(FSM) 130A
Product Type Schottky diode
Reverse leakage Current I(r) 50µA
Reverse Voltage U(R) 100V