Diotec BZT52B2V7 Zener Diodes 2.7V 500mW SMD Zener voltage regulation
MPN
BZT52B2V7
Order in multiples of 1
11,577 in stock, despatched in 4 working days
Type Zener diode
Voltage 2.70V
Current 0.5W
Package Style SOD 123F
Mounting Type Surface-mount
Operating temperature (max.) 150°C
Reverse leakage Current I(r) 120µA
Reverse Voltage U(R) 1V