Diotec 15SQ045-3G Schottky diode 45V D5.4x7.5 efficient rectification
MPN
15SQ045-3G
Brand
Diotec
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (44)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
157 in stock, despatched in 4 working days
Type Schottky diode
Content 1
Diode capacitance C(D) 720pF
Enclosure D5.4x7.5
Forward current I(F) 15A
Forward Voltage U(F) 0.55V
Mounting Type Through-hole mounting
Operating temperature (max.) 150°C
Peak forward surge Current I(FSM) 290A
Product Type Schottky diode
Reverse leakage Current I(r) 200µA
Reverse Voltage U(R) 45V