Dehner Elektronik LED 24V200W-MM-EU Transformer 200W LED Driver 24V DC
MPN
LED 24V200W-MM-EU
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (3)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
3 in stock, despatched in 4 working days
Dehner Elektronik's LED 24V200W-MM-EU LED transformer provides a constant voltage of 24 V DC with a power output of 200 W and a current of 8.3 A. This LED driver is typically used for powering LED strips and other similar low-voltage lighting applications. It is a reliable and efficient solution for LED power supply needs.
Type LED transformer
Output Voltage 24V DC
Max Output Power 200W
Output Current 8.3A
Input Voltage 240V AC
Colour White
Connection Screw terminal
Dimensions (L x W x H) 195 x 65 x 35 mm
Height 35mm
IP Rating IP20
Length 195mm
Max. output current 8.3A
Max. temperature 45°C
Min. input voltage 200V AC
Min. temperature -20°C
Misc Attribute 1 Constant voltage
Misc Attribute 2 Switched PSU
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Operating Current 8.3A
Protection Class IP20
Weight 460g
Width 65mm