DEGSON PC2.5-PE-01P-1Y-00AH-1 PG Terminal 5.2mm Screws Yellow/Green
Image Representative of Range
MPN
PC2.5-PE-01P-1Y-00AH-1
Brand
Degson
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (5)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
22 in stock, despatched in 4 working days
Manufactured by DEGSON, the PC2.5-PE-01P-1Y-00AH-1 is a yellow and green DIN-rail PG terminal with 5.2 mm screws. This terminal block is designed for secure continuity and is ideal for use in switchboards and serial terminal applications. It's a reliable component in electrical installations, ensuring secure connections.
Type PG terminal
Pitch 5.2mm
No. of Ways 1
Termination Screw
Width 5.2mm
Wire Gauge (mm²) 2.5mm²
AWG (min.) 24
Clamp width 5.2mm
Connection Screws
Contamination level 3
Cross section (flexible) (max.) 1.5mm²
Cross section (flexible) (min.) 0.2mm²
Cross section (inflexible) (max.) 1.5mm²
Cross section (inflexible) (min.) 0.2mm²
Dim (L x W x H) 42.50 x 5.20 x 45.80 mm
Height 45.80mm
Length 42.50mm
Min. stripping length 8mm
Misc Attribute PC2.5-PE-01P-1Y-00AH
Number of Rows 1
Pins per row 1
Rated Surge Voltage 8kV
Stripping length (max.) 8mm