DEGSON DG308-2.54-08P-14-00AH-1 Screw Terminal 8 Pins 0.82 mm² Green
Image Representative of Range
MPN
DG308-2.54-08P-14-00AH-1
Order in multiples of 1
78 in stock, despatched in 4 working days
DEGSON manufactures the DG308-2.54-08P-14-00AH-1 screw terminal, featuring a green housing and eight pins, suitable for 0.82 mm² wires. This PCB terminal is commonly used in printed circuit boards for efficient and secure electrical connections. Typical applications include electronic equipment and control panels.
Pitch 2.54mm
No. of Ways 8
Contact Material Brass tin plated
Cross section (flexible) (max.) 0.82mm²
Cross section (flexible) (min.) 0.12mm²
Cross section (inflexible) (max.) 0.82mm²
Cross section (inflexible) (min.) 0.12mm²
CS 2.54mm
Current Rating 6A
Enclosure material Polyamide 6.6
Factory colour Green
Height 12.05mm
Length 6.30mm
Min. stripping length 4mm
Misc Attribute DG308-2.54-08P-14-00AH
No. of Levels 1
Pins per row 8
Series DG127
Stripping length (max.) 4mm
Type Screw terminal
Voltage Rating 150V
Weight 1.70g
Width 20.80mm