DEGSON DG308-2.54-06P-14-00AH-1 Screw Terminal 6 Pins 0.82mm² Green
Image Representative of Range
MPN
DG308-2.54-06P-14-00AH-1
Order in multiples of 1
25 in stock, despatched in 4 working days
The DEGSON DG308-2.54-06P-14-00AH-1 is a green screw terminal block designed for printed circuit boards, featuring six pins and a wire capacity of 0.82 mm². This component is ideally used in electronic lift systems and various PCB connections. As a high-quality terminal, it ensures secure connectivity and ease of maintenance in electrical assemblies.
Pitch 2.54mm
No. of Ways 6
Contact Material Brass tin plated
Cross section (flexible) (max.) 0.82mm²
Cross section (flexible) (min.) 0.12mm²
Cross section (inflexible) (max.) 0.82mm²
Cross section (inflexible) (min.) 0.12mm²
CS 2.54mm
Current Rating 6A
Enclosure material Polyamide 6.6
Factory colour Green
Height 12.05mm
Length 6.30mm
Min. stripping length 4mm
Misc Attribute DG308-2.54-06P-14-00AH
No. of Levels 1
Pins per row 6
Series DG127
Stripping length (max.) 4mm
Type Screw terminal
Voltage Rating 150V
Weight 4.45g
Width 15.72mm