DEGSON DG308-2.54-05P-14-00AH-1 Screw Terminal 5 Pins Green 0.82 mm²
Image Representative of Range
MPN
DG308-2.54-05P-14-00AH-1
Order in multiples of 1
36 in stock, despatched in 4 working days
The DEGSON DG308-2.54-05P-14-00AH-1 is a green screw terminal block with a capacity of 0.82 mm² and five pins. It is designed for use in printed circuit boards, typically in lift systems and other electronic applications. This reliable terminal ensures secure electrical connections and allows for easy installation and maintenance.
Pitch 2.54mm
No. of Ways 5
Contact Material Brass tin plated
Cross section (flexible) (max.) 0.82mm²
Cross section (flexible) (min.) 0.12mm²
Cross section (inflexible) (max.) 0.82mm²
Cross section (inflexible) (min.) 0.12mm²
CS 2.54mm
Current Rating 6A
Enclosure material Polyamide 6.6
Factory colour Green
Height 12.05mm
Length 6.30mm
Min. stripping length 4mm
Misc Attribute DG308-2.54-05P-14-00AH
No. of Levels 1
Pins per row 5
Series DG127
Stripping length (max.) 4mm
Type Screw terminal
Voltage Rating 150V
Weight 1.25g
Width 13.18mm